Vybíráme stolní počítač

Napsal uživatel Tomas.

V tomto článku bychom se rádi zaměřili na výběru klasického stolního počítače. Vysvětlíme Vám komponentu po komponentě z které se počítač skládá a ke každé si povíme něco bližšího. Po přečtení tohoto jednoduchého návodu by si mohl téměř i začátečník spočítat, jestli vystavená extra-super nabídka je skutečně tak výhodná, jakou se jí prodejce snaží reklamou udělat.

senior-pcNež začneme vybírat, měli bychom si napřed uvědomit, jak výkonná by ve finále měla počítačová sestava být, resp. kolik do ní chceme investovat peněz a na co bude sloužit.Dnes se spíše zaměříme na samotný počítač a jeho obsah. Jinak investice by se může pohybovat mezi 6 až 50 000 tisíc Kč. Do investice bude započítán software, tedy i potřebný operační systém a práce technika na sestavení a instalaci operačního systému a nezbytných programů.

Samotný operační systém, který Vám nabídne mnoho obchodníků nainstalovat za 500,- Kč Vám moc nepomůže při běžné práci. Potřebujete i programy na vypalování a sledování videa, antivirový program atd.   Pro novou sestavu a většinu uživatelů by se zřejmě hodil Microsoft Windows Home Premium 64-bit CZE, který se dá sehnat od 2500 Kč. Operační systém (zkratka OS) je nedílná součást funkčního počítače.

 

Počítačová skříň a zdroj (case)case

Dnes můžete pořídit počítačovou skříň a zdroj zvlášť, nebo můžete koupit obojí dohromady. Koupě skříně a zdroje vcelku bývá levnější, je na Vás, co si vyberete. U skříně si můžete vybrat, jakou preferujete barvu (nejčastěji černá, šedá, stříbrná, různé kombinace). Můžete si vybrat počítačovou skříň se zdrojem nebo bez zdroje a ten dokoupit zvlášť. Odborník Vám vždy asi doporučí skříň bez zdroje a zdroj pak vybere sám podle Vašich požadavků. Sice to je o trošku dražší řešení ale věřte mu že ví co dělá.

 

 

 

Počítačový zdroj (zdroj)

zdrojPokud Vám odborník doporučí počítačový zdroj, vždy by se mělo jednat o zdroj kvalitní, nejlépe s certifikovanou účinností 80+. Tento certifikát znamená že zdroj je kvalitní a má vysokou účinnost. Zdroj by měl být vybírán podle počítačové sestavy. Ani moc silný ani moc slabý. Čím kvalitnější zdroj, tím méně peněz za elektřinu a menší riziko poruchovosti celého počítače. Dobré zdroje jsou například od výrobců SeaSonic a Fortron.

 

Základní deska (motheboard)deska

Základní deska, je ten největší díl v počítači. Do ní se osazují a připojují všechna ostatní zařízení. Pokud budeme pořizovat počítač v nižší cenové kategorii, musíme dávat velký pozor jakou desku zvolíme. Mnoho výrobců základních desek u levnějších modelů šetří a tím snižují náklady na výrobu. Naneštěstí se to projevuje na kvalitě součástek. Pokud zvolíme špatně, vydrží nám sice základní deska po dobu záruky ale o moc déle ne. Mezi kvalitní a přitom levné výrobce desek jednoznačně patří Gigabyte. U desek do dvou tisíc korun varuji před výrobci jako jsou MSI či ASUS. 

 

Procesor (CPU)

cpuProcesor je srdce počítače.  V současné době máme jen dva velké výrobce procesorů. AMD a Intel. Oba dva výrobci mají kvalitní procesory. Procesory AMD jsou trochu pomalejší, za to mají velmi dobrou cenu. Procesory Intel jsou rychlejší ale cena je vyšší. Obecně doporučujeme do ekonomických a středních sestav procesory AMD a do počítačových sestav výkonných procesory Intel. U Intelu vřele doporučujeme procesory I7, mají vynikající výkon a u AMD zase jejich řadu A do socketu FM1 a to hlavně kvůli skvělé integrované grafické kartě. 

 

 

Operační paměť (RAM)ram

Operační paměť je důležitá na rychlost počítače při práci. Do levnějších sestav postačí 4GB, do multimediální by bylo lepší pořídit 8GB. V dnešní době se do nových počítačů osazují paměti DDR3. Pokud tedy v návrhu „nového počítače“ uvidíte paměť DDR2 nebo DDR nebude něco v pořádku. Nebude se asi jednat o novou sestavu. V dnešní době je cena pamětí velmi malá. 8GB paměti DDR3 pořídíte za 1000,- korun bez větších problémů.

 

Grafická karta (VGA nebo GPU)

vgaDnes už se vyrábějí grafiky výhradně do slotu PCI-express x16 nebo jsou integrovány v základní desce nebo v procesoru. Zejména procesory AMD mají výbornou grafickou část která Vám bohatě postačí na běžnou práci a nenáročné hry. Pokud potřebujeme něco rychlejšího vybíráme nejen podle velikosti paměti ale i podle parametrů. Naneštěstí tato problematika je trochu složitější a tak se raději poraďte z odborníkem.

 

Pevný disk (HDD) HDD

Dnes se vyplatí vybrat pevný disk s rozhraním SATA-III. Je otázkou zda vybrat klasický disk nebo novější SSD disk. Klasický disk je pomalejší ale má mnohem vyšší kapacitu na ukládání. SSD disk má menší kapacitu za to je nesrovnatelně rychlejší. V dnešní době Vám asi spíše doporučíme SSD disk na systém a klasický disk na data. Pokud nehodláte si na počítači archivovat mnoho filmů a fotek, bohatě Vám stačí jen SSD disk. 

Optická mechanika (DVD)

DVDMechaniku multiformátovou DVD-RW přes SATA II zakoupíte již kolem 450 Kč. Bulk znamená, že je mechanika prodávaná pouze samotná bez příslušenství. Což vůbec nevadí, SATA kabel většinou bývá v příslušenství základní desky. Na Vás už zase zbyde, jestli chcete černou nebo bílou (u některých skříní, které mechaniku zakrývají barva nehraje roli).

 

 

Čtečka karetctecka

Interní čtečka kater dnes již postupně nahradila disketovou mechaniku. Koupě není příliš nezbytná, ale čtečka se může někdy hodit (pokud jste již nezakoupili externí do USB). Investice do čtečky je okolo 200Kč, někdy bývají i vyměnitelné přední kryty.

 

Tyto výše uvedené komponenty by měl mít klasický stolní počítač. Samozřejmě zde není monitor, klávesnice a myš nebo reproduktory. Výběrem těchto zařízení se budeme zabývat v dalších článcích. Teď pro Vás máme zajímavé tipy na již hotové stolní počítače pro Vás. 

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Profesionální webdesign