Vybíráme notebook

Napsal uživatel Administrator.

Výběr notebooku je pro někoho zábavou a pro jiného noční můrou. Někteří lidé si nechají poradit od známého, někdo si nechá poradit od prodavače. Pro všechny ostatní tu máme článek jak si správně vybrat.

Pokud jste se rozhodli pro notebook, nevybírejte jen podle ceny ale i podle značky. Můžeme Vám doporučit značku DELL nebo LENOVO. Notebooky DELL jsou dražší značkou (15 000,-Kč), nicméně jejich kvalita odpovídá ceně. DELL notebooky patří mezi velmi kvalitní zařízení. I po uplynutí záruční doby majiteli většinou neodejde do křemíkového nebe. Běžně se setkáváme s modely DELL stáří cca 8 let. Jediné co odchází je baterie. To je však u všech výrobců více méně stejné.

Notebooky LENOVO jsou i v nižší cenové hladině (10 000,-Kč) a stále si drží přijatelnou kvalitu. Je tomu již pár led kdy Lenovo odkoupilo divizi notebooků od legendární firmy IBM. I po několikaletém odstupu si stále drží vcelku kvalitní zpracování a tím i výborný poměr cena/výkon

U ostatních značek hodně záleží na konkrétním modelu. Obecně se dá říci že výrobce nejvíce šetří schránce notebooku a chlazení.

- Špatně zpracovaná schránka notebooku Vám po čase praskne (hlavně u pantů LCD)
- Špatné chlazení tak snadno nepoznáte nicméně je to hlavní příčinou těžce opravitelných závad. Obecně lze říci že každé chlazení které nasává zespoda NTB je příčinou častého zanesení prachem. Lepší výrobci již chlazení otáčí a nasávání je pod klávesnicí.

Pokud si koupíte notebook i s operačním systémem ( WINDOWS 7 doporučujeme), neznamená to že jej zapnete a můžete jej hned použít. Je třeba jej doinstalovat. Výrobci rádi dávají do svých výrobků různé programy, které jen notebook zpomalují nebo vám po měsíci na ně vyprší licence. Doporučujeme si nechat notebook doinstalovat u odborníků a dát si jen ty programy které opravdu potřebujete ke své práci či zábavě. Odborník znamená člověk nebo firma, která instaluje a opravuje počítače profesionálně. V tomto případě sousedskou výpomoc nedoporučujeme.

Co by měl notebook splňovat ?Fotolia_13234339_Subscription_L

Budeme vycházet z předpokladů že notebook budete využívat na tyto věci.
1.    Internet
2.    Hudba
3.    Filmy
4.    Fotky a jejich úprava
5.    Telefonování přes SKYPE
6.    Email
7.    Jednoduché hry pro zábavuJaké parametry by měl notebook mít ?

- Procesor: Procesor je srdce počítače. Rychlost procesoru výrazně ovlivňuje i chod celého počítače. Minimální standart je dnes dvoujádrový procesor.

- Paměť RAM: Operační paměť opět má vliv na rychlost počítače. Minimum jsou 2GB, optimum jsou 4GB paměti.

- Pevný disk HDD: Na samotný systém + všechny běžné aplikace bohatě stačí 64GB pevný disk. Pokud potřebujete uchovávat fotky videa atd, doporučujeme aspoň 500GB pevný disk. Pevné disky se dají koupit i jako externí zařízení. Pro uchování fotek a dokumentů vřele doporučujeme externí provedení.

- Grafická karta: Jakákoliv dnes dodávaná grafická karta bude splňovat vaše požadavky. Pro náročnější aplikace jako jsou hry doporučujeme grafickou kartu od AMD. Nejlepším řešením pro daný účel je integrovaná grafická karta přímo v procesoru.

- Operační sytém: Velmi levné notebooky se prodávají bez operačního systému. Takový přístroj Vám ale žádný užitek nepřinese. Cena operačního systému (windows 7) je cca 2500,-Kč. Proto se vyplatí koupit notebook již z operačním systémem. Existují i operační systémy zdarma, většinou na bázi LINUXu, nicméně jeho použití je dosti omezené a chybí zde široká podpora. Pro seniory proto nedoporučujeme.

Na závěr jsme si pro Vás připravily pár zajímavých notebooků, které splňují všechna výše uvedená kritéria :

 
139761Velmi kvalitní notebook od firmy Lenovo, vyznačuje se velmi zdařilím procesorem od AMD, který v sobě zahrnuji i kvalitní grafické jádro. Dobře Vám poslouží nejen na internet a přehrávání videí, ale i k hraní nenáročných her. Oddělená numerická klávesnice Vám zpříjemní časté zadávání čísel.Cenově dostupné notebooky řady Z nabízejí množství nadstandardních funkcí, jako je multimediální výkon, nástroje pro zvýšení produktivity nebo funkce pro zabezpečení vašich dat a k tomu připočtěte ještě skvělý design s metalickým vzhledem. Cena kolem 12500,-Kč

139761Od svého předchůdce se liší zejména větším pevným diskem a čtyřjádrovým procesorem.
Tento notebook je svým výkonem plnohodnotnou alternativou pro stolní počítač. Uvnitř šasi s pěkným metalickým povrchem se skrývá kromě výkonu vše potřebné a hmotnost celého zařízení se pohybuje okolo příjemných 2,6 kg. Navíc pro jeho mobilní použití je dodáván s baterii zajišťující napájení až na 4 hodiny. Cena kolem 15000,-132135Cenově lákavý moderní notebook značky HP v elegantním šasi pro plnění každodenních potřeb zejména mobilních uživatelů včetně lehčího multimediálního využití.
Opravdu si užijete projekci filmů na 15,6" velkém HD Ready LCD displeji s matným povrchem a úsporným LED podsvícením pro lepší jas i energetickou úsporu. O dostatek prostoru pro Vaše data se postará pevný disk s kapacitou 500 GB. Nechybí optická jednotka SuperMulti s podporou dvouvrstvého zápisu. Cena kolem 9800,- Kč

 

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Profesionální webdesign